Američtí super-boháči si během tří týdnů pandemie užili nárůst svého bohatství o 282 miliard $

EKONOMIKA, Světová

Nová zpráva od Institutu pro Politická studia zjistila, že během té doby, kdy desítky milionů Američanů přišly během koronavirové pandemie o práci, tak si americká ultra-bohatá elita užila vzepětí svého čistého bohatství o 282 miliard $ za pouhých 23 dnů. A to i přes skutečnost, že se očekává, že během tohoto čtvrtletí americká ekonomika propadne o 40 procent.

Zpráva si dále všímá toho, že daňové závazky amerických miliardářů během let 1980 až 2020, měřené jako procento jejich bohatství, poklesly o 79 procent. Bohatství amerických miliardářů během posledních 30 let vyrostlo o více než 1100 procent, zatímco střední hodnota bohatství domácností vyjádřená jako medián vzrostla sotva o pět procent. Zatímco v roce 1990 bylo celkové bohatství držené třídou amerických miliardářů ve výši 240 miliard $, tak dnešní číslo je na 2,95 bilionu $.

Tudíž američtí miliardáři nahrabali během posledních tří týdnů více bohatství, než kolik vydělali celkem před rokem 1980. V důsledku toho jen tři lidé – generální ředitel Amazonu Jeff Bezos, spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Warren Buffet z Berkshire Hathaway – vlastí právě tolik bohatství jako spodní polovina všech amerických domácností dohromady.

Tato zpráva Institutu pro politická studia nám maluje obraz oligarchie moderních dnů, v němž super-bohatí uchvátili legislativní a výkonnou moc a kontrolují, jaké zákony se schválí. Zpráva diskutuje o tom, co označuje za nový „průmysl obrany bohatství“  – v němž „miliardáři platí miliony, aby se vyhýbaly miliardám na daních,“ přičemž jim pomáhají týmy účetních, právníků, lobbyistů a manažerů bohatství, aby ukryli jejich ohromné majetky v daňových rájích a v tzv. charitativních trustech. Důsledkem jsou ochromené sociální programy a pokles životní úrovně a dokonce už i podstatný propad očekávatelné doby života – k čemuž v historii kromě velkých válek a hladomorů skoro nikdy nedocházelo. Jen málo Američanů si myslí, že jejich děti se budou mít lépe než oni. A statistiky naznačují, že v tom mají pravdu.

Miliardáři velice teatrálně darují zlomky toho, co v minulosti spláceli na daních, přičemž si dávají záležet, aby tyto jejich činy měly maximální publicitu. A zajišťují si pozitivní zprávy o sobě tím, že vstupují do vlivných mediálních organizací, které udržují při životě. V prosinci zjistilo vyšetřování MintPress, že Gates daroval The Guardian přes 9 milionů $, přes 3 miliony $ NBC Universal, před 4,5 milionu $ NP, 1 milion $ Al-Jazeera a ohromujících 49 milionů $ program Media Action od BBC. Jiní jako Bezos si radši mediální organizace rovnou koupí pro sebe, načež změní redakční postoj na bezpochybnou loajalitu k jejich novým vlastníkům.

Tohle vzepětí bohatství miliardářů přichází uprostřed bezprecedentního ekonomického krachu: 26,5 milionu Američanů během posledních pěti týdnů zažádalo o podporu v nezaměstnanosti a očekává se, že toto číslo nadále dramaticky poroste. Zatímco ti super-bohatí se rozvalují na svých haciendách a jachtách, tak 49-62 milionů Američanů určených za „kriticky důležité pracovníky“ musí nadále pokračovat v riziku, kdy nasazují životy, aby udrželi společnost funkční, i když mnozí z nich si nevydělávají ani těch 600 $ týdně, jak nový zákon o podpoře nezaměstnanosti stanovuje jako hranici, aby dostali podporu v nezaměstnanosti. Mnozí špatně placení pracovníci, jako zaměstnanci potravinářských obchodů, už onemocněli a zemřeli. Matka jedné 27leté pracovnice z Marylandu, která chytila COVID-19 a zemřela, dostala po své dceři poslední výplatu. Ta obnášela 20,64 $.

Také zaměstnanci Amazonu, přímo zaměstnaní Bezosem, riskují své životy za ubohou mzdu. Např. jedna třetina všech zaměstnanců Amazonu v Arizoně je zapsána do programu stravenek, protože jejich platy jsou tak nízké, že si nemohou dovolit platit si jídlo. V příkrém kontrastu k účinku, jaký má COVID-19 na super-bohaté, oproti tomu zbytku nás, mnozí dospívají k názoru, že bohatství miliardářů a chudoba nás ostatních na světě, jsou dvě strany jedné mince: tedy důvod, proč si lidé pracující na plný úvazek pořád nemohou dovolit bydlení nebo ani jídlo, je ten samý důvod, proč lidé jako Bezos kontrolují více bohatství, než má mnoho zemí. Bezosovo řešení hladu jeho zaměstnanců bylo zřídit charitu a požádat veřejnost o dary, aby pomohli jeho zoufalým dělníkům.

Většina mileniánců, z nichž větší část nemá naději na Americký sen, už začala preferovat socialismus před kapitalismem, kdy na ten teď pohlíží nevraživě. Tyto poslední zprávy o vysmáté miliardářské třídě během tohoto období ekonomických útrap dost těžko s politickými sklony současné mládeže udělají něco pozitivního.

by Tyler Durden

Wed, 04/29/2020 – 11:00

Authored by Alan Macleod via MintPressNews.com,

Zdroj: https://www.zerohedge.com/markets/americas-super-rich-see-their-wealth-rise-282-billion-three-weeks-pandemic

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments