„Americká dominance nad Středním východem je věcí minulosti,“ prohlásil Írán po společném cvičení s Ruskem a Čínou

POLITIKA, Světová

V okamžiku, kdy v neděli americký nálet udeřil na pět základen místních milicí v Iráku a Sýrií, které jsou údajně spolčené s Íránem, čímž rozpoutal nárůst napětí v oblasti, také souběžně končilo bezprecedentní čtyřdenní námořní cvičení za účasti Íránu, Ruska a Číny probíhající vedle Perského zálivu.

Írán využil této příležitosti, kdy se k němu v Ománském zálivu a v Indickém oceánu přidaly čínské a ruské válečné lodi, aby vyhlásil, že americká dominance nad Středním východem je už minulostí.

„Dnes už je éra volnosti Ameriky dělat si v regionu, co chce, za námi,“ řekl velitel loďstva kontradmirál Hossein Khanzadi. „Postupně z tohoto regionu budou muset odejít,“ dodal.

A teď nejenže bedlivě sledovaný Írán v neděli řekl, že tato cvičení budou pokračovat každý rok, ale také pozval další země, aby se přidaly.

Admirál Khanzadi osmělen oficiální účastí čínského a ruského námořnictva dále polo-oficiálně agentuře Mehr řekl:

Snažíme se dosáhnout kolektivní bezpečnosti a k tomuto účelu zveme regionální mocnosti, aby se k nám při cvičeních přidaly.

Íránští činitelé to společné námořní cvičení od samého počátku líčili jako „vyslání velice významného poselství“ USA a jejich spojencům, zvláště když Spojené státy měly problémy nalákat klíčové evropské spojence, aby se přidali k jejich vlastní ‚námořní misi‘ v zálivu k maření snah Íránu. Evropa místo toho iniciovala svoji vlastní misi, když její vůdci zdůrazňovali, že ta s americkým projektem nemá nic společného.

Admirál Khanzadi pokračoval: „Region Perského zálivu neohrožuje žádná hrozba kromě přítomnosti cizích sil, jako jsou ty z USA, které ohrožují bezpečnost tohoto regionu.“ Rovněž řekl, že Írán v budoucnu plánuje taková cvičení s regionálními spojenci v Kaspickém moři. Víkendové spojené cvičení bylo prvním svého druhu a vedlo se na rozloze 17 000 čtverečních kilometrů, aby se předvedla „různá taktická cvičení.“

Prohlášení s pozváním pro ostatní mocnostmi, aby se příští rok ke společnému cvičení s Ruskem a Čínou připojily, přichází poté, co Teherán Washington obvinil z páchání „teroristických“ činů nálety na suverénní iráckou půdu.

Také Rusko tyto nálety v pondělním prohlášení ministerstva zahraničí odsoudilo jako „neakceptovatelné a kontraproduktivní.“

A Kataib Hezbollah, který při amerických náletech ztratil nejméně 24 svých členů, kdy řada dalších je zraněných, naléhal na všechny militantní skupiny Iráku, aby spolupracovaly na vyhnání amerických sil z Iráku.

„Nemáme jinou možnost než konfrontaci,“ uvedl v prohlášení Kataib Hezbollah. „Trump by měl vědět, že v Iráku a v těch zemích, kde jsou jeho zločinné síly přítomny, zaplatí ohromnou cenu.“

by Tyler Durden

Mon, 12/30/2019 – 15:10

Úvodní obrázek zdroj: TASS/The Moscow Times

https://www.reformy.cz/usa-ceni-na-iran-zuby-ale-cina-rusko-a-iran-vzdorovite-povedou-spolecne-namorni-cviceni/ Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/us-dominance-mideast-over-iran-declares-after-naval-drills-russia-china

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
9 měsíců před

Největší terorista na světě a vrah národů USA podporuje naše kolaboranty a vlastizrádce z ČT, Čro, pražské kavárny, elit EU, demobloku a milion lží pro fašismus fašistického hejska Mináře na svržení zákonné, ústavní a demokraticky zvolené vlády premiéra Babiše a 27 – 28.2.2020 má do Prahy přijet německá europoslankyně svrhnou Babiše s pomocí našich fašistických a zlodějských poslanců, senátorů z demobloku a ČSSD + 2 poslanci za ANO !!! Česko pozbyde státnost, zruší se Benešovy dekrety, ztratíme suverenitu a staneme se kolonií USA a EU !!! Jediná záchrana je požádat Rusko a bratrskou pomoc a vypsat refendum o vstupu ČR… Číst vice »