Aliance populisty Salviniho v historickém vítězství vystrnadila hluboce zakořeněného guvernéra vždy levicové oblasti

Evropská Unie, POLITIKA

Centro-pravicová aliance vedená populistickým vůdcem strany Liga Matteem Salvinim v nedělních volbách v oblasti Umbrie urvala skoro 60 procent hlasů, čímž strany levicové národní koalice uvrhla do zoufalého zmatku.

Centro-pravicová kandidátka na guvernéra pro tento region Donatella Tesei, kterou podporovala Liga, národně konzervativní Bratři Itálie i Forza Italia Silvia Berlusconiho, si urvala 57,5 procenta hlasů, čímž od hluboce zakořeněné moci vystrnadila Vincenza Bianconiho, kterého podporovala současná národně levicová koalice, hlásí Il Giornale.

Umbrie je v Itálii už dávno proslulá jako bašta levice, kde nejméně 50 let vždy vítězí, takže vítězství centropravicové koalice mnozí vidí jako historické, a to včetně samotného Mattea Salviniho, který to komentoval: „V Umbrii začínáme psát novou stránku historie.“

Viceprezident Berlusconiho Forza Italia a bývalý předseda evropského parlamentu Antonio Tajani k tomu dodal: „Zpráva, kterou Italové vysílají, je, že konečně chtějí centro-pravicovou vládu.“

Vítězství Salviniho a jeho spojenců zapadá do probíhajícího trendu úpadku podpory pro levicové strany v italských regionech, který je zřetelný už od roku 2014, kdy levice přišla o asi 12 regionů, které jsou teď kontrolovány centro-pravicovými guvernéry, zatímco centro-levicoví přišli o devět předtím vládnoucích guvernérů.

Důsledky této ztráty by mohly být předzvěstí katastrofy pro vládní koalici mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou, ve které se z těchto ubohých výsledků obě tyto strany vzájemně obviňují.

Senátorce Demokratické strany to bylo hned úplně jasné a bez váhání obvinila z katastrofické porážky Pět hvězd, o nichž řekla: „Těch Pět hvězd vykvasilo jako protestní hnutí, ale pak jim došlo, že vládnutí je přeci jen něco jiného, uvnitř této partaje je velice rváčská skupina, a ukazuje se, že ti, co to vedou, je nejsou schopni zvládnout.“

Také vůdce Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio se kvůli těmto volbám potýká s tvrdou kritikou uvnitř svých vlastních řad, když v nich ztratili 7,4 procent.

Mnozí už navrhují, aby Di Maia nahradil populární člen tohoto hnutí Alessandro Di Battista.

Tento útok na jeho vůdcovství je pro Di Maia letos už druhý, kdy si ho ale členové nakonec jako vůdce znovu odhlasovali i po katastrofických výsledcích voleb do Evropského parlamentu v květnu.

TIZIANA FABI/AFP via Getty Images

CHRIS TOMLINSON

28 Oct 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/10/28/populist-salvini-alliance-routs-entrenched-leftist-governor-in-historic-election-result/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments