AfD je teď nejsilnější stranou ve Východním Německu – její vítězství v zemských volbách asi Merkelovou přinutí k předčasné rezignaci

Evropská Unie, POLITIKA

Německá krajně pravicová strana AfD vypadá, že má před sebou ohromné volební vítězství, kdy toto hlasování bude asi bomba, co předčasně vyžene Angelu Merkelovou z úřadu.

Této straně vyvstala dobrá šance, že si na podzim urve většinu křesel na východě země, což bude pro německou kancléřku těžká rána.

Ač oblíbenost AfD podle průzkumů zůstává v Německu jako celku jen v náctkových procentech, tak se čeká, že si urvou kontrolu v místních volbách příští měsíc nad desítkami radnic, hlásí Times.

Ve všeobecných volbách 2017 se tato nacionalistická opozice umístila ve východních zemích jako druhá za Křesťanskými demokraty (CDU) Merkelové s 22 procenty hlasů.

Teď je AfD jen maličko více vepředu s 23 procenty proti 22 procentům, ukazuje průzkum pro populární magazín Bild am Sonntag.

Levicová strana, tj. nástupce komunistické SED, která vládla Východnímu Německu pod vládou jedné strany, je třetí s 18 procenty.

Přitom Zelení zvýšili za 18 měsíců svůj podíl z 5 procent na 12 procent.

V září budou ve třech z pěti bývalých východoněmeckých zemích – Durynsko, Sasko a Braniborsko – volit nové zemské parlamenty.

A průzkumy ukazují, že AfD by mohla ve všech třech zvítězit, což by sem poprvé od roku 1945 přivedlo krajně pravicovou vládu.

Výsledky průzkumů v západních spolkových republikách jsou zcela odlišné. Tam se unie CDU/CSU drží jako nejsilnější strana s 29 procenty hlasů. Mezitím se tam druhou nejsilnější stranou stali Zelení (20 procent), zatímco AfD se tam daří jen s 11 procenty a je v průzkumu čtvrtá.

By Emma R. 24 April 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/04/afd-now-strongest-party-in-east-germany-state-election-wins-may-force-merkel-out-early/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments