50,000 demonstrantů v Polsku zaplnilo ulice, protestujíc proti „plíživému státnímu převratu“

Nezařazené

(truthdig.com)

 

Zpívajíc „budeme bránit ústavu“, kolem 50 000 lidí se v sobotu shromáždilo v ulicích Varšavy, protestujíc proti tomu, v čem vidí hrozbu ohrožení demokracie ze strany nově zvolené vlády.

Domonstrace se také konaly v jiných polských městech.

Jak informoval Bloomberg, Jaroslawem Kaczynskim vedená strana Právo a spravedlnost, která získala moc v říjnu, „vytlačila šéfa protikorupčního úřadu, omezila dohled opozice nad tajnými službami a načrtla plány revidovat veřejná média, čímž vzbudila obavy o ústavní systém bilance moci.“

Navíc, jak psal Telegraph, dle některých opozičních poslanců se vláda uchyluje k zaplňování soudu vlastními lidmi v rámci tichého státního převratu.

Podle Associated Press, demonstrace, organizované Výborem na obranu demokracie (KOD), byly namířeny také proti prezidentu Andrzeji Dudovi, který je spojencem strany Právo a spravedlnost.

„Bojím se, že se staneme netolerantní zemí, kde menšiny jsou utlačovány,“ vypověděl 35 – letý demonstrant pro Agence-France Presse.
„Má svoboda a svoboda nás všech je v ohrožení,“ řekl další protestující.

Zakladatel hnutí KOD, Mateusz Kijowski, před demonstrací řekl: „Nestranně budeme stát pro zachování demokracie a ukážeme nespokojenost s tím, co se děje v rámci institucí demokratického státu.“

Zdroj: http://www.truthdig.com/report/item/50000_hit_streets_of_poland_to_rally_against_creeping_coup_detat_20151213

Sdílejte přátelům

9
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na