Ušlechtilá pokroková neziskovka podává žalobu proti chorvatské policii za ukrutnosti k migrantům

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

Centrum pro studia míru, nevládní organizace boje za „lidská práva“ podala včera trestní oznámení proti Chorvatské policii za údajné ukrutnosti k ilegálním migrantům, kteří se pokouší překročit hranici do Bosny.

Žaloba, která byla podána na chorvatské státní zastupitelství, tvrdí, že 33 migrantů na hranici policisté podrobili „ponižujícímu zacházení“ a pak je ilegálně bez řádného soudního procesu poslali zpět do Bosny a Hercegoviny.

Tato obvinění se poprvé objevila minulý měsíc v pokrokových britských novinách The Guardian, kdy chorvatské policisty obviňovali, že ilegálním migrantům holili hlavy a na hlavu jim barvou nastříkali kříže, jak už o tom Voice of Europe referoval. Zástupci Chorvatské policie tato obvinění popřeli s tvrzením, že jsou součástí probíhajícího úsilí o podvracení jejich snah o zabezpečení vnější hranice Evropské unie.

Navíc minulý měsíc Evropský soud pro lidská práva sdělil, že tři syrští migranti chorvatské úřady obvinili, že je v říjnu 2018 deportovali z Chorvatska do Bosny, když jim odmítli individuálně posoudit jejich případ, což je podle legislativy lidských práv zločin. Jeden z těch tří dále řekl, že ho policajti zmlátili. Advokáti z Evropského centra pro ústavní a lidská práva tudíž chorvatské úřady za ně také žalují.

Chorvatsko leží na Balkánské trase používané k průchodu do Evropské unie ilegálními migranty ze zemí Středomoří. Bosna momentálně hostí zhruba 10 000 migrantů, z nichž většina čeká na příležitost k ilegálnímu přechodu do Chorvatska, z něhož doufají, že se dostanou k bohatší sklizni v zemích severozápadní Evropy.

Centrum pro studia míru tvrdí, že byli v kontaktu jak s obětmi, tak se svědky policejní brutality na chorvatské hranici, a prohlášení uvádí, že kromě podání trestních oznámení jsou ještě připraveni „přijmout další právní kroky na podporu ochrany práv, života a lidské důstojnosti těchto lidí,“ uvádí zpráva Balkan Insight.

Ač obvinění chorvatských úřadů z brutality k migrantům ze strany pokrokových ušlechtilých liberálů není nic nového, tentokrát to bude poprvé, kdy se od nich bude požadovat, aby proti těmto obviněním hájili před soudem.

By Michael Lord 6 June 2020

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/06/croatia-ngo-files-charges-against-police-for-abusing-migrants/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments