Pozvánka na konferenci: Zlatá iniciativa pro ČR

České národní bance po rozdělení federace zbylo 70 tun zlata. Z toho ČNB v průběhu roku 1997 prodala 25 tun...

České národní bance po rozdělení federace zbylo 70 tun zlata. Z toho ČNB v průběhu roku 1997 prodala 25 tun zlata za cca 7,9 mld. Kč na úrovni 323 dolarů za unci. Následoval prodej dalších 31 tun. Celkově ČNB prodejem 56 tun zlata realizovala zisk cca 17 miliard korun. ČNB v současné době vlastní pouze 10,5 tuny zlata, což tvoří pouze 0,8 procenta veškerých devizových rezerv centrální banky. V současné době se zlato obchoduje na úrovni 1230 dolarů za unci, tedy čtyřikrát výše než byla jeho prodejní cena v roce 1997. Dnes by ČNB 51 tun zlata prodala za cenu okolo 50 miliard korun. Prodej zlata tedy způsobil občanům ČR ztrátu okolo 30 miliard korun.

Centrální banky řeší dluhové problémy svých zemí a finanční krize bezprecedentním tištěním papírových peněz. Mnoho odborníků poukazuje na to, že tato politika neřeší, ale pouze oddaluje další velkou finanční krizi, která bude následovat. V důsledku měnových intervencí nahromadila ČNB ohromných 1287 miliard korun v devizových rezervách, které alokuje převážně do státních dluhopisů zemí eurozóny a USA. Státní dluhopisy se mohou ze dne na den stát bezcennými. Zlatá iniciativa požaduje, aby ČNB držela minimálně 10 procent svých aktiv ve zlatě.

Na konferenci vystoupí:

  • Lukas Reimann – poslanec a předseda švýcarské Zlaté iniciativy
  • Prof. Josef Šíma – rektor vysoké školy CEVRO Institut
  • Ing. Petr Mach, Ph.D. – europoslanec a ekonom

Na setkání se těší,

Vít Jedlička, předseda Reformy.cz o.s.

více informací a registrace na zlatainiciativa.cz

akce na facebooku

Redakce Reformy.cz

About Redakce Reformy.cz

Reformy.cz – obhajoba myšlenek svobody, principů svobodného trhu a minimálního státu – od roku 2010. | Kontaktovat nás můžete na redakce(@)reformy.cz | Podpořte nás.