Jozef Kollár: Dalších 700 miliard eur, prosím!

Oživení ekonomiky se neobejde bez funkčního bankovního systému. Evropské banky jsou však (až na výjimky) ve vážných problémech. Poměr kapitálu...

Oživení ekonomiky se neobejde bez funkčního bankovního systému. Evropské banky jsou však (až na výjimky) ve vážných problémech. Poměr kapitálu k závazkům je v celém evropském bankovním sektoru 1:26. Když v USA padl Lehman Brothers, vykazoval hodnotu 1:30. Zjednodušeně řečeno, pokud by klesla trhová hodnota aktiv evropských bank o 4 % (!), budou přesně tam, kde byl Lehman v září 2008, když zkrachoval.

Banky v Evropě mají poměrně nízký kapitál a úvěrové ztráty, které mohou ve svých bilancích jistou dobu schovávat. Neodhalily a neodhalí je ani stres testy.

Před pár dny, hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan, prezentoval v Paříži zprávu o aktuální ekonomické a sociální situaci v zemích OECD (jozefkollar.sk) a doporučení pro vývoj v eurozóně. V pasáži o bankách navrhuje, aby se Evropa vypořádala s problémy bankovního sektoru „jednou a provždy“. Cestou by byla kapitálová injekce napříč celým regionem, nejen v problémových zemích, což by vyžadovalo nový kapitál ve výši cca 700 mld. EUR. Tolik doporučení OECD. Podoba s výší trvalého eurovalu (ESM) je čistě náhodná …

Ještě ale není zdaleka všemu konec. Poslanci Evropského parlamentu vpašovali do fiskálního paktu klauzuli o vytvoření Evropského záchranného fondu, do kterého by země převedly všechny dluhy převyšující 60 % HDP. A tento fond by je pak financoval (jak jinak) vydáváním společných euro-dluhopisů, za které by samozřejmě ručili všichni členové eurozóny. A máme tady „křišťálově čistou“ kolektivizaci dluhů, proti které tak urputně bojuje už jenom osamocené Německo. I vám takový záchranný fond připomíná odpadkový koš?

Měl ten Timothy Geithner, stážce amerického pokladu pravdu. Záchranné fondy budou účinné tehdy, budou-li shora neohraničené.

Takže kolikrát 700 mld. bude ještě Evropa potřebovat? Vážně budeme tisknout, až dokud nedojde toner?

Jozef Kollár, pondělí 23. července 2012 23:32 vyšlo na blogu autora. Jozef Kollár byl hostem Klubu Reformy.cz na téma ESM (video)

Tags:
Redakce Reformy.cz

About Redakce Reformy.cz

Reformy.cz – obhajoba myšlenek svobody, principů svobodného trhu a minimálního státu – od roku 2010. | Kontaktovat nás můžete na redakce(@)reformy.cz | Podpořte nás.