Trump chce ovlivnit obchod se zemním plynem v Evropě

Trump chce ovlivnit obchod se zemním plynem v Evropě

(Foto: Flickr) Před měsícem, po šokujícím kolapsu status quo golfských států s oznámením o diplomatické, námořní a finanční blokádě Kataru Saúdskou

McCain a Černá Hora: anatomie konspirační teorie
Je Syrský konflikt živen soupeřením o plynovod?
Hysterie Washingtonu a Velká hra

(Foto: Flickr)

Před měsícem, po šokujícím kolapsu status quo golfských států s oznámením o diplomatické, námořní a finanční blokádě Kataru Saúdskou aliancí jsme řekli, že zatímco je nejasné, jak toto poslední fiasko dopadne, jedna věc byla jistá: poté co se Katar se Saúdskou Arábií stali najednou nepřáteli, pravděpodobnost plynovodu křižujícího Sýrii – hlavní příčina syrské proxy války – se vytrácí.

Ale jedna klíčová otázka zůstává: proč by se Evropa vzdala všech nadějí na alternativního poskytovatele levného vydatého plynu a přiznala roli monopolního dodavatele pro Evropu rozhodujícímu Gazpromu a nechala tak jedině růst ruský vliv na kontinentu.

Skýtá se odpověď: ne nikdo jiný, než Donald Trump doufá, že zasáhne do rusko-evropských plynových vazeb a klientely, v naději, že se USA stanou dominantním poskytovatelem plynu pro Evropu. Podle Reuters Trump využije rychle rostoucích zásob plynu v USA jako politický nástroj při varšavském setkání s lídry zemí závislých na ruských energetických dodávkách.

V minulých letech Moskva odstřihla dodávky během sporů ohledně cen se sousedními zeměmi v zimních měsících nebo když ukrajinský konflikt vyústil v pozastavení přepravy přes energetický uzel.

A zde Trumpův plán začíná – export plynu z USA by redukoval závislost na Rusku. Dle slov Bílého domu Trump řekne skupině evropských zemí, že Washington chce pomoct spojencům tím, že co nejvíce usnadní americkým společnostem přepravu většího množství zkapalněného zemního plynu (LNG) do střední a východní Evropy.

 

Celý článek zde:

http://www.zerohedge.com/news/2017-07-03/trump-hopes-quietly-steal-russias-natgas-dominance-over-europe

COMMENTS

WORDPRESS: 11
DISQUS: 0