Používat výrazů jako ‚média mainstreamu‘ je ‚útokem na svobodu‘

TECHNOLOGIE

Používání termínů jako „média mainstreamu“ (tj. hlavního proudu) a ta rostoucí nedůvěra v „establishment“ jsou „útokem na svobodu projevu,“ tvrdí šéf BBC.

Generální ředitel BBC lord Tony Hall řekl, že účinky globalizace rozdmýchaly „progresivní erozi důvěry ve všechny ty, kteří jsou vnímáni jako experti nebo příslušníci elity,“ stěžoval si s varováním, že žurnalisté se „v důsledku té krize důvěry v naše tradiční instituce,“ stali předměty útoků.

Tento 68 letý doživotní lord v projevu ve Sněmovně lordů povídal, jak si pamatuje „doby, kdy si žurnalisté dovedli kvalitou svého díla zjednat pozornost a úctu celé země.“

Nyní reportéři mediálních kanálů, jako BBC, čelí „pokusům o útoky, trollení a výhrůžkám vůči nim“ a navíc se potýkají „s neustálými anonymními hrozbami z internetu prostě jen za to, že referují o názorech, které jiní nechtějí poslouchat,“ domnívá se.

Když lamentoval nad tím, že „výraz ‚média mainstreamu‘ (hlavního proudu) se teď stal nadávkou,“ tak vyjevil svoji „skutečnou hrůzu“ nad skepticismem veřejnosti vůči tomu, co nazýval „tradičním žurnalismem,“ když trval na svém, že tento vývoj je „více než jen útokem na žurnalisty. Ten představuje kampaň za znevážení jejich díla.“

K hlavním silám, které „tuto atmosféru živí,“ patří globální vzestup „dezinformací“ spolu se zneužíváním frází jako falešné zprávy, tj. „fake news“, tvrdí tento šéf BBC, který tvrdí, že ten druhý jev sledoval od amerických prezidentských voleb v roce 2016.

„V mnoha z nás to budilo dojem, že jde a činy ze zoufalství, když si dovolili zavrhnout ty zjevně přesné zprávy z některých z nejspolehlivějších amerických médií, jako že jde o naprosté fabrikace. Jenže to fungovalo. A teď se visačka ‚fake news‘ už používá po celém světě,“ stěžoval si Hall.

Dezinformace se staly „zbraní, po které sahají represivní režimy všude po světě… Rusko je toho zvláště zjevným příkladem,“ pokračoval s tvrzením, že Kreml „neúnavně“ pracuje, aby „svět krmil povídačkami, u kterých čím více jsou matoucí a čím více popírají skutečnost, tím lépe,“ a využívají přitom taktik jako „sarkasmus a parodování“ ve snaze rozdmýchat „masovou nedůvěru“ a „podnítit lidi, aby opustili i samotnou ideu ‚pravdy‘.“

„Teď jsou jedem zamořujícím krevní oběh našich společností ty fake news, které destabilizují demokracii a podvrací důvěru v instituce a ve vládu zákona,“ vysvětloval lord Hall, přičemž se uchýlil k několika příkladům dezinformací, o kterých řekl, že ty vyvolaly násilí v reálném světě a rozvrátily politické kampaně.

Ač poukazoval na Rusko jako na „zjevného“ původce těch tzv. fake news a prohlašoval, že země po celém Západu dobře vidí ten jev, který „rozvrací náš diskurz, rozdmýchává rozdělení společnosti a pokřivuje rozhodování voličů,“ tak se úplně všechny příklady nebezpečných dezinformací, které lord do svého seznamu příkladů zařadil, odehrály v zemích třetího světa jako je Nigérie.

BEN STANSALL/AFP/Getty Images

VIRGINIA HALE

24 Mar 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/03/24/bbc-term-msm-abuse-freedom/

 

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na