“Pekingská konference:” Podívejte, jak Čína potichoučku přebírá Afriku

“Pekingská konference:” Podívejte, jak Čína potichoučku přebírá Afriku

V roce 1885 se s mnoha fanfárami stanovilo Africe Obecné ustanovení Berlínské konference (její rozparcelování), od nějž je kontinent, původně pospojov

Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
O původu Islámského státu
Obamovu pokrytectví věří snad už jen Američané

V roce 1885 se s mnoha fanfárami stanovilo Africe Obecné ustanovení Berlínské konference (její rozparcelování), od nějž je kontinent, původně pospojovaný jen volnými agregacemi různých kmenů, rozdělen do těch samých zemí, které v současnosti tvoří tento jižní kontinent. A to z vůle dominantních supervelmocí, z nichž všechny tehdy byly evropské. Afrika byla následně vyrabována, vyplundrována a na mnoha místech ponechána smrti. Ovšem ze skutečnosti, že se úvěrovému systému spočívajícímu na petrodolarech nikdy nepovedlo ji uchvátit, jen vykrystalizovalo zklamání „rozvinutého světa“ z Afriky, ať si různí ti osvícení, humanističtí zpěváci, spisovatelé, básníci, vizionáři aj. říkají, co chtějí. A tak kontinent strádal. Alespoň dokud potichu nedošlo k tomu, čemu jsme dali přezdívku Pekingská konference a k čemu byl přizván jedině Goldman Sachs, který potichu, zato však agresivně, v Africe expanduje. Jak ukazuje mapa Stratforu, od roku 2010, kdy Čína určila 100 miliard dolarů k rozvoji komerčních projektů v Africe, kontinent se nyní de facto stal čínským územím. Ovšem tam, kde dojde k výdajům do infrastruktury, následují strategické státní investice a další cesty k modernizaci, dokud se Afrika postupně nestane ničím jiným než Pekingem anektovaným územím, po okraj naplněným kriticky důležitými surovinami, zdroji a zbožím. Zatímco „rozvinutý svět“ pořád popíral fakt, že je už úplně zbankrotovaný, takže má na investice do expanze přesně nulový peněžní obnos, Čína si potichoučku přebírá svět. A to doslova.

idk

Více ze Stratforu:

Koncem července hostil Peking 5. Fórum čínsko-africké spolupráce, během něhož Čína uvolnila na příští tři roky pro africké země až 20 miliard dolarů. Čína od roku 2010 v Africe navrhla či zahájila komerční projekty za asi 101 miliard dolarů, některé z nich se ještě vyjednávají, zatímco jiné už probíhají. Dohromady smlouvy na stavby a investice do přírodních zdrojů celkem obnáší přibližně 90 miliard dolarů, čili asi 90 procent čínských komerčních aktivit v Africe od roku 2010. Tato čísla by mohla být ještě vyšší kvůli dodatečným 7,5 miliardám v nespecifikovaných závazcích pro Jižní Afriku a Zambii, které jsou pravděpodobně určeny k těžebním projektům. Ze zbývajících 3 miliard dolarů čínských komerčních závazků pro Afriku se 2,1 miliardy dolarů použije na projekty pro místních výrobu. Zatímco Čína vrhla 750 milionů dolarů do zemědělství a na pomoc s obecným rozvojem a asi 50 milionů dolarů na podporu rozvoje malých a středně velkých podniků, ještě navíc k již předtím zmíněným projektům, tak je kritizována za vykořisťovatelskou povahu svých vztahů s mnoha africkými zeměmi, stejně jako za mizernou kvalitu některých ze svých stavebních prací. Ovšem, jelikož mnohé africké země trpí nedostatkem domácích inženýrských kapacit pro konstrukci těchto rozsáhlých projektů, stejně jako nedostatkem kapitálu k jejich zahájení, tak africké země s  omezenými zdroji tyto čínské investice nadšeně vítají. Tyto zahraniční investiční projekty jsou rovněž požehnáním pro Peking, jelikož Čína potřebuje africké zdroje k udržení své domácí ekonomiky a zároveň jí tyto projekty v Africe poskytují příležitosti pro svou přebytečnou pracovní sílu.

Článek pochází z ekonomického zpravodajského serveru ZeroHedge.com (pokud máte rádi ekonomiku a sarkasmus, težko najdete lepší místo ;))

Překlad provedl Miroslav Pavlíček

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0