Libye a Írán žádají OSN: Zakročte proti vládě v Anglii

Nezařazené

Tripolis/Londýn – Poté, co nasadil proti výtržníkům policii, přišel premiér David Cameron o veškerou legitimitu a musí odejít. Situací ve Velké Británii by se navíc měla začít vážně zabývat Rada bezpečnosti OSN a Západ by měl rovněž zvážit akci proti tamní vládě. S takovým prohlášením přišli představitelé Libye a Íránu, tedy dvou autoritářských režimů, které samy bývají často kritizovány pro porušování lidských práv.

„Demonstrace ukazují, že britský lid odmítá vládu, která se chce prosadit silou,“ citovala libyjská agentura Jana náměstka ministerstva zahraničí Chálida Káima. Ten nevyloučil ani případnou pomoc s vyzbrojováním výtržníků, kteří několik posledních dní plení Londýn a další města. Právě Británie před pár dny uznala libyjské povstalce za legitimní vládu a přenechala jim ambasádu. Britské jednotky se rovněž podílejí na operacích proti silám plukovníka Muammara Kaddáfího.

Jízlivost si neodpustil ani íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Po středečním zasedání vlády prohlásil, že postup britské policie je nepřijatelný a Rada bezpečnosti OSN by měla začít jednat. „Je to zkouška, zda se Rada bezpečnosti odváží odsoudit jednoho ze svých stálých členů,“ řekl. Navázal tak na úterní prohlášení ministerstva zahraničí, podle nějž by Cameronův kabinet měl s protestujícími jednat.

zbytek článku na aktualne.centrum.cz

Sdílejte přátelům

29
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na