Kongres píše prezidentovi bianko šek na válku

Nezařazené

(en.wikipedia.org)

 

Zatímco Washingtonská sněhová bouře tento týden dominovala v novinovým zprávách, lídr senátní většiny Mitch McConnell za oponou v senátu protlačoval to, co může být největším přesunem od legislativní k výkoné moci v historii USA. Vrchní senátor Kentucky se senátorem Lindsey Grahamem plánují obejít běžný senátní proces a urychlit tak legislativu pro udělení pravomoci prezidentovi vést neomezenou válku jakkoli dlouho si on či jeho následovníci přejí.

Ve světle této legislativy bude protiústavní schválení irácké války procházka růžovou zahradou. Umožní nynějšímu a budoucím prezidentům vést válku proti ISIS, aniž by bylo omezeno její trvání, geografický rámec či použití pozemních vojsk. Je to zcela bezbřehé povolení prezidentovi použít armádu jak chce a na jak dlouho chce. Dokonce prezident Obama vyjádřil obavu nad tím, jak je kongres přičinlivý v udělení této neomezené moci.

Prezident Obama již dalece překonal jeho předchůdce G.W. Bushe v tom, jak tahá zemi do války bez jakéhokoli schválení. V roce 2011 vtrhl do Libye, sesadil její vládu a dohlížel na vraždu jejího vůdce, aniž by se obtěžoval žádat kongres o souhlas. Místo impeachmentu, který by si zasluhoval za tuto katastrofickou invazi do Libye, kongres neřekl nic. Sněmovní Republikáni dokázali s tímto tématem přijít pouze když si mysleli, že by mohli získat politické body zužitkováním zavraždění amerického velvyslance Chrise Stevense v Benghazi.

Vychází najevo, že Washington má v plánu rozšířit svou válku na Středním východě. Minulý týden média informovala, že americká armáda zabrala leteckou základnu ve východní Sýrii a ministr obrany Ashton Carter řekl, že tam USA pošlou 101. výsadkovou divizi, aby zabrala zpět Mosul v Iráku a zaútočila na základnu ISIS ve městě Raqqa v Sýrii. V sobotu řekl pak viceprezident Joe Biden, že pokud nadcházející mírové rozhovory v Ženevě nebudou úspěšné, jsou Spojené státy připravené pro masivní vojenskou invazi do Sýrie. Taková akce by pravděpodobně postavila USA tváří v tvář ruské armádě, jejíž pomoc byla žádána syrskou vládou. Naproti tomu je nutno mít na paměti, že armáda USA operuje v Sýrii v rozporu s mezinárodním právem.

Vyhlídky na takovouto eskalaci nejsou nijak přitažené za vlasy. Za naléhání Saudské Arábie a s podporou USA zahrnou představitelé syrské opozice při mírových rozhovorech v Ženevě členy Army of Islam, která bojovala po boku al-Qaeda v Sýrii. Očekává někdo od takovýchto lidí kompromis? Nepovažuje se al-Qaeda za našeho nepřítele?

Smyslem legislativní části americké vlády je omezit moc části exekutivní. Zakladatelé ústavy chápali, že všemocný král s možností vést válku jak se mu zlíbí je největší hrozbou pro život, svobodu a úsilí o spokojenost. Proto vytvořili část lidovou – kongres – pro případ, že by se objevil autokrat s neomezenou mocí a chtěl vtáhnout zemi do nekonečného konfliktu. Bohužel však kongres podrobuje svou moc ve prospěch vyhlášení války.

Mějme jasno: pokud lídr senátní většiny McConnell uspěje a prosadí toto neomezené svolení války, ústava USA bude kusem papíru.

 

Zdroj: http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2016/january/24/congress-is-writing-the-president-a-blank-check-for-war/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments