Italští populisté podporují Žluté vesty, které Macronova Francie slibuje rozdrtit

Evropská Unie, POLITIKA

Vůdci italské populistické vládní koalice podpořili protesty Žlutých vest ve Francii, zatímco administrativa francouzského prezident Emmanuela Macrona slibuje, že to hnutí rozdrtí.

Šéf anti-establishmentového Hnutí pěti hvězd (M5S) místopředseda vlády Luigi Di Maio v pondělí napsal na svůj blog: „Žluté vesty, nepolevujte!“

„My dobře víme, co drží při životě vašeho ducha a proč jste se rozhodli vyjít do ulic,“ řekl.

„Ve Francii stejně jako v Itálii politici k potřebám občanů ohluchli a ti už nemají do těch nejdůležitějších rozhodnutí s dopady na lidi co mluvit. Ten pokřik mohutně znící z francouzských náměstí v podstatě znamená: ‚Nechte i nás se rozhodování účastnit!‘“ konstatoval.

M5S je prosazovatelem přímé demokracie už od roku 2009.

Další místopředseda vlády a vůdce pravicově populistické Ligy Matteo Salvini v prohlášení, o němž referuje Agence France Presse, řekl: „Podporuji ty poctivé občany protestující proti tomu prezidentovi, který tak vládne proti svému vlastnímu lidu,“ ač když se uchýlil i k odsuzování násilností.

ŘÍM, ITÁLIE – 01. ČERVNA: Ministr práce a průmyslu a místopředseda vlády Luigi Di Maio a ministr vnitra a místopředseda vlády Salvini se účastní ceremoniálu přísahy nové vlády vedené ministerským předsedou Guiseppem Contem v italském Římě 1. června 2018 v paláci Palazzo del Quirnale. Profesora práv Giuseppe Conteho za nového ministerského předsedu vybrali vůdcové Hnutí 5 hvězd Luigi Di Maio a Ligy Matteo Salvini. (Fotografie od Ernesto S. Ruscio/Getty Images).

Francouzská vláda na tyto komentáře sousední vlády nereagovala moc pozitivně, když francouzská ministryně evropských záležitostí Nathalie Loiseau řekla: „Francie se snaží nepoučovat Itálii. Matteo Salvini s Luigi Di Maiem by si měli hledět svých domácích záležitostí.“

Di Maio na to v úterý odpověděl odsouzením těchto poznámek jako „pokrytectví,“ kdy psal „ona asi zapomíná, jak ten její prezident Macron mluvil o naší vládě a porovnával ji s leprou: ‚Vidíte je rozrůstat se jako lepra, všude po Evropě toho trocha je, i v zemích, kde jsme si mysleli, že je nemožné, aby se to znovu objevilo,“ připomněl jí.

Macron o bloku Salvini-Orábn prohlašuje: ‚To já jsem jejich vůdčí odpůrce!“

Mezitím Macronova vláda slíbila, že ty protesty po osmi po sobě následujících víkendových akcích už rozdrtí, když v pondělí ministerský předseda Eouard Philippe oznámil, že administrativa zvažuje zákaz účasti na nepovolených protestech.

Pan Philippe televizi TF1 řekl: „Jestli dnes chceme uhájit svobodu demonstrovat…, tak budeme muset vylepšit své zákony a svůj legislativní systém doplnit.“

„Vláda upřednostňuje vylepšení našeho zákoníku a potrestat ty, kdy nerespektují povinnost protesty nahlašovat, ty, co se účastni neohlášených protestů, ty, co na protesty přijdou v kuklách,“ dodal ministerský předseda.

„Nemůžeme akceptovat, aby někteří lidé těchto demonstrací zneužívali k ničení a pálení.“

Ty protesty začaly koncem listopadu 2018 jako reakce na nárůst cen paliv a vyvinuly se do obeckých akcí proti Macronově globalistické politice. Ač prezident couvl a učinil řadu ústupků, tak se jeho míra oblíbenosti drží dole, když protestující volají po jeho rezignaci.

ALAIN JOCARD/AFP/ 8 Jan 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/08/italian-populists-back-yellow-vests-while-macrons-france-pledges-crackdown/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na