Italský premiér Mario Monti odstoupil

Nezařazené

Premiér Monti odstoupil, jen pár dní poté, co bývalý premiér Berlusconi a jeho strana vyhrožovali svrhnout jeho vládu.

V pátek generální tajemník prezidenta republiky Itálie Donato Marra řekl: “Prezident republiky Giorgio Napolitano přijal dnes v prezidentském paláci v 19:00 rezignaci premiéra a senátora Maria Montiho, který v návaznosti na souhlas parlamentu s rozpočtovým zákonem, nabídl svou rezignaci.”

Napolitano rozpustií parlament v průběhu několika příštích dnů a národní volby se budou konat v únoru.

Monti, bývalý evropský komisař, bude pokračovat v úřednické funkci.

Tento krok přichází poté, co Berlusconi a jeho středo-pravá Strana lid svobody (PDL), která je největší stranou v italském parlamentu, počátkem tohoto měsíce vyhrožovali ukončením podpory vlády Montiho kvůli prohlubující se recesi.

Monti oznámil svou rezignaci něco málo přes rok po výměně skandálního Silvia Berlusconiho, který byl nucen odstoupit kvůli dluhové krizi.

Monti, který požadoval po Itálii “oběti” tváří tvář dluhům a úsporným opatřením, viděl, jak jeho popularita spadla ze 60%, když nastoupil do funkce, na zhruba 30% v posledních týdnech.

Odstupující premiér řekl, že Itálie potřebuje polknout “hořký lék”, protože “aspirin” neobnoví roky špatného řízení veřejných financí.

Monti sloužil jako evropský předseda Trilaterální komise 2010 – 2011, byl dříve členem řídícího výboru skupiny Bilderberg a stále hraje důležitou roli v Bilderbergu.

Pozn. redakce: Mario Monti byl členem evropské komise mezi roky 1994 až 2004. Byl tedy také členem zkorumpované Santerovy komise, která byla nucena odstoupit. Monti je také zastáncem evropské federace a blízkým přítelem Vladimíra Dlouhého, kolegy z Trilaterální komise.

presstv.ir překlad freepub.cz

Kam dál:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments