Domněnka o minarchistech a anarchistech

Mám takovou domněnku. U libertariánů se můžeme mnohem častěji setkat s tím, že se postupně z minarchistů stávají anarchisty (respektive anarchokapitalisty)...

ČSSD a KSČM. Minimální rozdíly nejen u daní
Libertariánské vánoční dárky
H. D. Thoreau: V činech mas je jenom málo mravnosti

 

 

Mám takovou domněnku. U libertariánů se můžeme mnohem častěji setkat s tím, že se postupně z minarchistů stávají anarchisty (respektive anarchokapitalisty) než že by se myšlenkově posunuli opačným směrem. Tuto domněnku jsem získal na základě debat, které vedu s lidmi ve svém okolí, a také jak postupně sleduji myšlenkový posun některých libertariánů, jejich blogy nebo postoje, které sdílejí na sociálních sítích. Navíc mám pocit, že řada minarchistů má vlastně značné pochybnosti o tom, jestli by něco jako “malý stát” mohlo fungovat, a často ani nemají zcela jasno v tom, kde jsou hranice toho, co stát má a nemá řešit. Podle mě mají mnohdy nakročeno k tomu, aby se stali anarchisty.

Mám na vás pár otázek. Budu rád, když mi alespoň na některé z nich odpovíte v diskusi pod článkem nebo třeba na Facebooku.

  • Sdílíte moji domněnku?
  • Setkali jste se už s případem, že by se z anarchisty stal minarchista?
  • Změnilo se i vaše přesvědčení? Stali jste se postupně z minarchisty anarchistou nebo naopak?
  • Jak dlouho váš “posun” trval?
  • Dokážete popsat hlavní faktory nebo argumenty, které vedly k vašemu posunu?

Mimochodem jsem si vzpomněl na celkem zajímavé diskusní vlákno na fóru mises.cz, kde přispěvatelé popisují, jak se dostali k libertariánství a jakou v roli v tom sehrávala výchova. Takové věci mě vždy zajímají. Je na nich totiž docela dobře vidět, že žádný univerzální návod na to, jak se stát libertariánem, ve skutečnosti neexistuje. Čili můj závěr je takový, že libertariánem se může stát každý. Proto bychom naše úsilí  – přesvědčovat druhé – neměli opouštět :) .

Originální článek naleznete zde:

Domněnka o minarchistech a anarchistech

COMMENTS

WORDPRESS: 21
DISQUS: 0