80 procent Francouzů podporuje návrh Žlutých vest na iniciovaná referenda

Evropská Unie, POLITIKA

3 Jan 2019

Podle nového průzkumu podporuje 80 procent francouzské veřejnosti návrh prosazovaný Žlutými vestami, který by občanům umožňoval navrhovat referenda, jimiž by se vytvářely nové zákony.

Toto Občany iniciované referendum (RIC) by francouzským občanům umožňovalo navrhovat své vlastní zákony, které by se pak odhlasovaly obecnou veřejností v referendu, čímž by se v podstatě obešel francouzský parlament, hlásí vysílač RTL.

Podle hnutí Žlutých vest by se RIC neomezovala jen na návrhy nových zákonů, nýbrž by měla několik dalších funkcí včetně rušení existujících zákonů a referend o úpravách francouzské ústavy.

Toto hnutí rovněž podporuje i nápad, že RIC by mohlo „zbavit funkce kteréhokoliv politika, prezidenta, ministra, poslance nebo kteréhokoliv jiného voleného činitele,“ což by vzhledem k historicky nejnižší úrovni schvalování francouzského prezidenta Emmanuela Macrona mohlo jeho pozici jako francouzského vůdce ohrozit, kdyby k takovému referendu došlo.

Příznivci jak populistické Národní obrody (RN) vedené bývalou prezidentskou kandidátkou Marine Le Pen, tak krajně levicové Nepoddajné Francie Jean-Luc Melenchona tyto návrhy nadšeně podporují, zatímco členové Macronovy Republiky na pochodu (LREM) už tak nadšení nejsou.

Prezident Macron ve svém novoročním projevu oznámil, že jeho vláda zahájí „grandiózní debatu“ o budoucím směřování této země a bude se zabývat starostmi Žlutých vest.

Respondenti v průzkumu od RTL ale nepředvedli moc nadšení pro Macronovy návrhy, když jich 50 procent sice říká, že věří, že vláda názory francouzského občanstva v úvahu vezme, ale 47 % říká, že Macronova vláda bude jejich starosti ignorovat.

Řada povznesených duchů už z návrhu na RIC a z důsledků daleko přímější demokracie ve Francii vyjádřila obavy, jako třeba poslanec za LREM Stanislas Guerini, který se kvůli zvůli lidu děsí z návratu trestu smrti, který byl ve Francii zrušen v roce 1981.

Prezident Macron se přes ústupky požadavkům Žlutých vest a zrušení návrhů na vzestup daně z paliv spolu se zvýšením minimální mzdy a dalších opatření stejně potýká s odporem tohoto hnutí, o němž ve svém novoročním projevu hovořil i jako o „nenávistném davu“.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/03/80-percent-of-french-back-yellow-vest-citizen-referendum-initiative-proposal/

Sdílejte přátelům

3
Komentujte

3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Rubáš

Francii už nic nezachrání. Bohužel Francie se hroutí do kolapsu. A stačí jedna velká ekonomická recese a tato země se ekonomicky a sociálně zhroutí a začne občanská válka.
Jakákoliv snaha o reformu skončí masivními protesty, takže demokratickým způsobem ji není možné reformovat.

Martin Rubáš

Francie je v rozkladu. V sociálním – no-go zóny, teror, nepříspůsobiví migranti. Také je v ekonomickém rozkladu. Její socialistická ekonomika nefunguje a dřív nebo později skolabuje, protože jí nejde reformovat. Francie bude první země, kde začne občanská válka.
https://www.epshark.cz/clanek/1378/francie-odpocitavani